Bioremediacja zbiorników wodnych

Bioremediacja

Eutrofizacja jest procesem jednokierunkowym, prowadzącym do gromadzenia się w wodach i osadach jeziornych coraz większych ilości różnorodnych form materii organicznej a w końcu do wypłycenia i całkowitego „zarośnięcia” jeziora.

Technologia Eco Tabs™ wykorzystuje naturalne procesy samooczyszczania się wód. Polega na przyspieszeniu tempa mineralizacji i respiracji materii organicznej zdeponowanej w toni wodnej i osadach dennych zbiornika. Nowatorska technologia polega na wprowadzeniu do osadów dennych i/lub wód jeziora preparatów zawierających mieszankę enzymów szybko rozkładających zanieczyszczenia organiczne oraz bakterii wykazujących szczególnie wysoką aktywność w wykorzystywaniu degradowanych przez enzymy zanieczyszczeń organicznych w celu ich całkowitej mineralizacji.

 

Jezioro Bioremediacja Eco Tabs Eco Life System

W wyniku jednoczesnego, sprężonego działania na materię organiczną w osadach i toni wodnej degradacji enzymatycznej i mineralizacji – substancje organiczne stanowiące nadmiar w osadach dennych zostają zwykle w ponad 70% przekształcone w CO2, który rozpuszcza się w wodzie do stanu równowagi z jego stężeniem w powietrzu, a jego nadmiar ulatnia się do atmosfery. Pozostałe ok. 30% degradowanych substancji organicznych z osadów dennych i wody jeziora zostaje zamienione w biomasę bakterii, która jest następnie wykorzystywana jako źródło pokarmu przez bakteriożerców, którzy na końcu łańcucha pokarmowego w jeziorze zostają zjedzeni przez zooplankton i ryby (ten łańcuch przemian troficznych zwiększa ilość pokarmu dla ryb, co w rezultacie doprowadza do wzrostu ich biomasy w jeziorze).

 


Pliki do pobrania:

  Dlaczego bioremediacja KOBIOMIK

  Complex microbial bioremediation

 Prezentacja – Manifest Wielkich Jezior Mazurskich